Ципрас смета дека можно е Мицотакис да оди на предвремени избори по завршувањето расправата за буџетот

Сметам дека е многу веројатно господинот Мицотакис да не го отвори повторно Парламентот по расправата за буџетот и да оди на предвремени избори, оцени лидерот на...

Средба Чарлс Трети и Мицотакис

По средбата на Чарлс Трети и Мицотакис: Можно е „вин-вин“ решение за повторно обединување на скулптурите на Партенон

Може да се најде„вин-вин“ решение што ќе резултира со повторно обединување на скулптурите на Партенонот во Грција, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис од Лондон за време...

Мицотакис: Неверојатна лага е дека сум следел министри, професионални уценувачи нема да ме вовлечат во политички случувања

Станува збор за неверојатна лага, имаме текст без апсолутно никакви докази и без апсолутно никаква поврзаност со мене, а лично сум обвинет дека сум „мозокот“ на...

Грчки „Вотергејт“: Владата во Атина виси на конец

Новата долга листа на новинари и политичари, вклучително и поранешен премиер, чии телефони наводно биле прислушувани со нелегалниот шпионски софтвер „Предатор“ објавен вчера од списанието „Документо“,...

Ковачевски на Самитот во Солун: ЕУ интеграцијата, соработката и енергетската трансформација остануваат наши врвни приоритети

Ковачевски подвлече дека поради неодобрувањето на преговарачката рамка, Северна Македонија и Албанија губат драгоцено време, а тоа значи и зајакнување на интересот на трети страни во...

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

„Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема...

Договор за стратешко партнерство за одбрана и безбедност: Грција набавува три фрегати од Франција

Набавка на три модерни француски фрегати „Belharra“ е содржана во Договорот за воспоставување на стратешко партнерство за одбранбена и безбедносна соработка меѓу Франција и Грција, што...