По групната фаза на ЕП во кошарка (ж): Шпанија, Франција, Унгарија и Србија во четврт-финале

Шпанија, Франција и Србија со максимален ефект ја завршија групната фаза на Европското првенство во кошарка во женска конкуренција и заедно со Унгарија обезбедија директен пласман...

Женски кошаркарски дебакл: Хрватска – Македонија 90:27

Македонија во само една четвртина (првата) постигна двоцифрен број поени (11), во вториот и во последниот период уфрли по пет, а третиот го заврши со шест за шесто пораз во исто толку одиграни мечеви во квалификациите за ЕП 2019. Најефикасна беше Митрашиновиќ со 14 коша