ЕУ ги повика Белград и Приштина на разум

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини доцна синоќа ги повика Србија и Косово да покажат воздржаност и разум, по најновото...

Вокри: УЕФА и ФИФА би можеле да го преиспитаат членството на Косово

Претседателот на косовскиот фудбалски сојуз, како причина за таквото тврдење, го наведе одложување на изградба на стадион во Приштина. Притоа нагласи дека тоа не е притисок врз властите во земјата туку чиста реалност

Во Косово приведени 19 лица кои подготвувале напади и во Македонија

Косовската полиција соопшти дека во соработка со државните органи за безбедност во регионот осуетила и спречила обид за синхронизирани терористички напади на т.н. Исламска држава на...

Унгарска помош за Косово: Орбан се нуди да гради стадион во Приштина

Унгарската влада понудила помош за Фудбалскиот сојуз на Косово околу изградбата на национален стадион, пишуваат медиумите во регионот. Премиерот Виктор Орбан изразил подготвеност за финансирање на...