Во ЕУ забранет, но во Косово се користи: смртоносниот пестицид хлороталонил на менито на Балканот

Во 2018 година, Европската унија од својата листа на одобрени пестициди извади фунгицид наречен „хлороталонил“, продаван како „Даконил“, кој земјоделците го користеа за заштита на посевите...

Филмски грабеж во Косово: Лажни полицајци украле 50.000 евра од доктор од Турција

Турски државјанин, директор на поликлиника во Приштина, синоќа во полициската станица во Ѓаковица пријавил дека на автопатот Приштина-Албанија, го ограбиле две лица, соопшти косовската полиција. Две...

Утрово бевме нападнати со рачна бомба и калашников во близина на границата со Србија, тврди косовската полиција

„Утрово околу седум часот и 40 минути се случи напад врз припадници на Полицијата на Косово кои оделе да ја преземат смената на граничните премини“, изјави...

Вучиќ: Ако почне забрзан прием на Косово во меѓународните организации, Србија ќе изненади со одговорот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска изјави дека доколку започне забрзаниот прием на Косово во меѓународните организации, Србија ќе изненади со својот одговор и ефикасност, јави...