Кривична пријава за скопјанец за „загрозување на животната средина и природата со отпад”

СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против М.Б.(31) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување...

Кривична пријава за лице кое упатило телефонски закани по животот на странски амбасадор во земјава

Скопската полиција попладнево го приведе Р.Б. со живеалиште во село во охридско, поради постоење на сомневање дека сторил кривично дело „загрозување на сигурноста“. Приведениот, по телефон...

Финансиска полиција поднесе кривична пријава против екс-претседателот на ДИК Оливер Деркоски

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава против претседателот на Државната изборна комисија во период од...

Кривична за скопјанец кој повикувал, врбувал и потикнувал лица да се приклучат на Исламска држава

Во август 2015 година, С.И., заедно со уште 34 други лица се кривично пријавени за кривично дело „учество во странска војска, полиција паравоени или параполициски формации„...

Струмичанка „заработи“ кривична пријава за изработување и продавање лажни ПЦР тестови

Кривична заработија уште 11 други лица поради постоење основи за сомнение за сторено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина”. Првопријавената, во текот на 2021...

Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П. (41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Кривична за стружанец, излегол од изолација и со нож го нападнал вработениот во обложувалница

ОВР Струга поднесе кривична пријава против С.Р.(43) од Струга, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“...