Курти: Потребна ни и е брза и коректна примена на договорот со Србија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска изјави дека договорот постигнат во Брисел и „патната карта“ за негова имплементација договорена во Охрид се јавни документи и дека е потребна...

Во Охрид се уште трае трилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти

Во Охрид во тек е трилатералната средба на претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Албин Курти, со претставниците на Европската унија, високиот претставник...

Ковачевски во Охрид: Дијалогот значи и отстапки, тешките одлуки се за подобра иднина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска во Охрид информираше за средбите со претседателот на Република Србија Александар Вучиќ и со премиерот на...

Ковачевски: Ова се важни разговори за регионалната стабилност, одржување на мирот и патот кој води кон просперитетна иднина

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Охрид ги пречека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, кои го започнаа состанокот на високо ниво од дијалогот...

Забрчанец за средбата на Вучиќ и Курти во Охрид: Вредностите на мирот и стабилноста најдобро се осознаваат кога тие се загрозени

Средбата на лидерите на Србија и Косово (Охрид, 18 март 2023) е регионален и европски настан од највисок ранг, на која се решава едно од најгорливите...

„Отворен Балкан“ создава амбиент за помирување и за спроведување на евро-атлантските вредности

Освен што либерализира економски и административни бариери и олеснува слободен проток на луѓе, „Отворен Балкан“ има и потенцијал да создава амбиент за помирување и за спроведување...

ЕУ и САД очекуваат Вучиќ и Курти утре да ги прифатат појдовните точки и да почнат да работат на европскиот план

ЕУ и САД очекуваат лидерите на Белград и Приштина утре во Брисел да го прифатат европскиот предлог како принцип, појдовна точка за целосно, правно обврзувачко решавање...