Кошарка, квалификации за СП 2019: Тешка мисија за БиХ на Вујошевиќ

Избраниците на Душко Вујошевиќ, кои преку претквалификации станаа дел од 32. селекции на континентот што го продолжуваат патот кон мундијалот, завршија во групата Е во која го очекуваа пеколно тешка мисија против Франција, против Русија и против Белгија