Со договорот од Преспа станавме северномакедонци – на лагата ѝ се куси нозете, а долги опашките! ФОТО

На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти денеска поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации пласирани...

Горан Благоев, кандидат за претседател на Бугарија: Неточно е тврдењето дека нема македонско малцинство во Бугарија

Кандидатот за претседател на Бугарија од Национална унија на десницата – КОД, Горан Благоев во изјава за БНТ, коментирајќи ги односите меѓу Скопје и Софија, вели...

Забрчанец: Во пандемија клучно е да сте први со точна информација, дезинформаторите да останат позади вас

„Успеавме да воспоставиме нов начин на комуникација со медиумите и мислам дека први во регионот организиравме онлајн конференции за печатот“, коментира Националниот координатор за стратегиски комуникации,...

САД потврдија: Запленивме домени на 36 ирански сајтови кои ширеа лажни вести

Американските власти соопштија дека заплениле 36 домени на веб-страници за вести поврзани со иранската влада кои ширеле дезинформации како дел од пропагандна кампања. Според американското Министерство...

Државата ќе ги покрива придонесите за плати на новинари и на медиумски работници

Државата стопроцентно ќе ги покрива придонесите на плата на вработените во медиумите и медиумските куќи, телевизиите, радиодифузерите, печатените медиуми, како и електронските интернет портали, информираа денеска...

ЕУ „повеќе ќе се инволвира“ во борбата против лажните вести на Западниот Балкан

Конкретно, меѓу другото, ЕК планира да излезе со пакети помош за партнерите од регионот и поширокото соседство за да „промовира веродостојни информации и да се бори против дезинформации“, стои во стратегијата на ЕK. Ова би подразбирало соработка со новинарите и медиумските куќи преку Делегацијата на ЕУ и амбасадите на земјите членки на Унијата