МЗ: Комисијата за заразни болести препорача Клиниките за кожни болести и неврологија повторно да ја вршат дејноста и на Ковид19 центри и да се отвори дополнителен во ГОБ „8 Септември“

На состанокот на Комисијата за заразни болести на кој присуствуваше министерот за здравство, д-р Беким Сали беше разгледана актуелната епидемиолошка состојба со Ковид–19 во земјава. Заради...

Лекарска Комора: Правните прописи треба да се во функција на лекарите и пациентите

Почитувањето на позитивните правни прописи во областа на здравството е столб на функционирањето на здравствениот систем во државата што креира оптимални услови за работа на здравствените...

СЗО го вклучи алармот минатата недела најнов рекорд на новозаразени од коронавирусот од почетокот на пандемијата

Над 21 милиони луѓе се заразиле со коронавирусот, изминатата седмица што претставува нов максимум од почетокот на пандемијата, соопшти Светската здравствена организација. Бројот на новозаразените случаи...

Бил Гејтс ги повика Владите уште од сега да формираат милионски фондови за следните пандемии-многу полоши од оваа

Светот е исправен пред пандемии кои ќе бидат многу полоши од коронавирусот, изјави основачот на Мајкрософт Бил Гејтс , кој ги повика Владите да се подготват...

КОВАКС бара 5,2 милијарди долари за продолжување на програмата

Глобалната иницијатива КОВАКС, програма поддржана од ОН, започната за подеднакво дистрибуција на вакцините против коронавирус меѓу богатите и сиромашните земји, денеска побара 5,2 милијарди долари за...

Американец стана прв човек во светот на кој му е трансплантирано срце од генетски модифицирана свиња

Дејвид Бенет (57) се чувствува добро по експерименталната операција во Балтимор, која траела седум часа, информира Би-би-си известувајќи за првиот човек воопшто во чии гради почна...

Проф. д-р Даниловски: Веќе да не се бројат заразените, зашто сите ќе се инфицираме, а од ИЈЗ и денеска најавуваат околу 1.400 нови случаи

Сега веќе немаат никаква смисла сертификатите за примени вакцини – треба веднаш да се укинат!, советува д-р Даниловски По значително зголемениот број заразени со ковид-19 во...

Проф. д-р Даниловски за НОВА ТВ: Експлозивно ќе расте бројот на заразени, но исходот ќе биде збогување со пандемијата напролет!

И сега имаме ситуација: „си го баравте- гледајте“! Од една страна, омикрон со крупни чекори ја освојува планетава! Од друга страна, вирусот на инфлуенцата (грипот) се...

Филипче на ФБ: Ставен во функција новиот проточен Цитометар на Клиниката за Хематологија која е комплетно реновирана изминатите 4 години

На Клиниката за хематологија заврши инсталацијата и обуката за работа на новиот проточен цитометар. Набавката на новиот апарат ќе ја унапреди и осовремени работата и ќе...