Британската полиција поради сомнителен пакет го евакуираше плоштадот „Трафалгар“ во Лондон

Британската полиција денеска соопшти дека накратко го евакуирала лондонскиот плоштад „Трафалгар“, кој се наоѓа во близина на местото каде што подоцна ќе има прослава за одбележување...

Велика Британија за прв пат од пандемијата регистрира 100.000 случаи дневно заболени од коронавирусот

Во моментот Велика Британија регистрира над 8.000 пациенти во болница и  849 болни поврзани на респиратор. Велика Британија извести дека дошла до стадиум да регистрира над...

Лондон по стапките на Париз и Мароко: Нема новогодишна прослава на Трафалгар сквер поради омикрон

Градоначалникот на Лондон, Садик Кан објави дека ја откажува планираната новогодишна прослава во британската престолнина поради драстичното зголемување на бројот на заразени со новиот, омикрон сој...

Нападната амбасадата на Белорусија во Лондон, еден дипломат е потешко повреден

Еден дипломат е потешко повреден во вчерашниот напад на амбасадата на Белорусија во Лондон, јави новинската агенција Белта, повикувајќи се на белоруското Министерство за надворешни работи....

Научниците со одговор: Зошто некои луѓе не „закачуваат“ ковид-19, иако сите околу нив се позитивни

Веројатно сте имале искуство да познавате личност која упорно одолева на коронавирусот и покрај тоа што сите околу неа се позитивни. Научниците, конечно, имаат одговор зошто...

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада за шпионирање за Русија

Германските власти уапсија вработен во британската Амбасада во Берлин под сомнение дека шпионирал за Русија, сооопшти германското Обвинителство, пренесе ДПА. Случајот може да внесе дополнителни тензии...