ЛШ меѓу Лондон и Градот на Битлси: Ливерпул по шести трофеј, Тотенхем за историја

Во 21 часот на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид ќе се пресметаат Ливерпул и Тотенхем во финалето на Лигата на шампиони. Мечот ќе почне со минута молчење во чест на Хозе Антонио Рејес кој загина во сообраќајна несреќа претпладнево крај Севилја

Суперкласико на европско тло: Ривер Плата и Бока јуниорс во Мадрид

Реванш мечот во финалето во Копа Либертадорес е закажан на 9 декември во 20.30 ч. по средноевропско време на стадионот „Сантијаго Бернабеу“. Лутите аргентински ривали во него ќе влезат со 2:2 од првата средба на легендарната „Бонбоњера“ во Буенос Аирес

Тенис: Мадрид без Серена Вилијамс, Ролан Гарос без Енди Мареј

Американката се повлече од Мастерсот во Шпанија со образложение дека сè уште не е во препознатлива форма по породувањето, Британецот, пак, го прескокнува најголемиот турнир на земјена подлога поради рехабилитација по операцијата на колкот