Не се разговара за јазикот и индентитетот со Бугарија, не значи дека по секоја цена ќе постигнеме договор, вели Маричиќ

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите може да се најде решение доколку...

Маричиќ за НОВА: На средбите со Борел ќе бидат потенцирани заложбите за брза европска интеграција на Западен Балкан

Високиот претставник на ЕУ, Жозеф Борел од утре до среда ќе ги посети Скопје, Тирана и Сараево. Својата турнеја, Борел ја започнува во Скопје каде што...

Маричиќ се сретна со директорот на ЕБОР во земјава: Поддршка ќе добијат еколошките проекти и приватниот сектор

  Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денес имаше средба со директорот на канцеларијата на Европската Банка за обнова и развој (ЕБОР) во...

Маричиќ – Фрагојанис: Грција денес е силен лобист за нашата интеграција во ЕУ

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, беше домаќин на средбата со заменик министерот за надворешни работи, за економска дипломатија и отвореност на Република...

Маричиќ – Матуела: Почетокот на преговорите со ЕУ ќе дадe позитивен импулс во општеството

ЕУ перспективите на земјата и чекорите кои се преземаат во правосудството со цел зацврстување на правната држава беа теми на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ...

Заев и Маричиќ: Со прифатените амандмани на Изборниот законик обезбедивме дополнителни гаранции за локални избори според највисоки стандарди

Премиерот Зоран Заев и министерот за правда Бојан Маричиќ примија делегација на мисијата за следење на локалните избори на канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и...