Бундеслига: Малиот Хофенхајм го запре големиот Баерн М.

Марк Ут беше двоен стрелец на „Рајн Некар арена“ за голема радост на домашните додека Карло Анчелоти се обидуваше да избегне пораз и со Хамес Родригез кој го забележа првиот официјален настап за Баварците ниту, пак, Робен и Рибери кои ги испрати на терен во второто полувреме. Борусија Д. не успеа со играч повеќе до три бода против Фрајбург (0:0), Баер Л. поразен и од Мајнц