Бугарија ги спушта рампите – влез во земјата само за есенцијални потреби

Република Бугарија, поради влошената епидемиолошка состојба, од среда ќе го ограничи влезот на нејзина територија за патници од Република Северна Македонија. Од МНР информираат дека согласно...

Премиерот на Бугарија Петков доаѓа во Скопје на 18 јануари

Висока делегација од Република Бугарија, предводена од новоименуваниот премиер Кирил Петков на 18 јануари ќе пристигне во официјална посета на Република Северна Македонија. Министерството за надворешни...

Османи: Опозицијата со 180 амандмани ги блокира измените за избор на дипломати за претседавањето со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција изјави дека опозицијата со 180 амандмани го блокира предлогот кој се однесува на еден член од Законот...

Австрискиот министер за европски и меѓународни работи Михаил Линхарт утре во посета на Скопје

Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе биде домаќин на сојузниот министер за европски и меѓународни работи на Австрија, Михаил Линхарт. Во фокус на разговорите,...

Базната станица во Берн работи со полн капацитет, со биометриски патни исправи се стекнаа над 400 наши сограѓани

Изненадени и среќни се изразуваат и нашите државјани кои живеат во Швајцарија: “Кога ми рекоа за еден месец, многу бев изненаден!” “Јас сум многу задоволна од Вашата брза...

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Петар Тодоров, член на македонскот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, тврди дека никој во земјава...