Полицијата постапува по пријава за напад, eвакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје 

Апелираме граѓаните да останат смирени, а медиумите да ги пренесуваат официјалните и точни информации, наведуваат од МВР Полицијата постапува по пријава за напад, откако едно лице...

Нела Витошевиќ, режисерка: Нашето општество е како мувлосана затворена школка од која ќе излезе куп гнасотилак кога ќе се отвори

Поразително е голем бројот на жртвите кои тивко страдаат од девијации на системот и нормативите на закоравеното патријахалното општество. Идејата да се проговори на оваа тема...

Заев: Ако „Шверцери“ не ја платат штетата во МНТ, ќе ја плати директорката, некој мора

Премиерот, одговарајќи на пратенички прашања на денешната собраниска седница, нагласи дека сторената штета во објектот на МНТ ќе мора да се надомести или од навивачката група „Шверцери“ или од директорката Симона Угриновска

Директорката на МНТ казнета со 15 отсто од плата, „шверцерите“ да ја платат штетата

Одлуката ја донесе Владата на денешната седница со образложение за направен пропуст и давање на согласност за отстапување на МНТ без писмен договор. Настанот се случи како втор дел од свечената Академија по повод 111 години од Денот на албанската азбука кога, по официјалниот дел, вечерта продолжи со прикажување на документарен филм по повод 30 годишнината од формирањето на навивачката група на чаирскиот фудбалски прволигаш Шкупи

Ахмети: Нема ништо спорно за прослави на навивачи во театар, во петокот немало намера за штета

Нема ништо спорно што навивачката група „Шверцери“ прославувала јубилеј 30 години постоење во Македонскиот национален театар (МНТ). Ова е став на лидерот на Демократската унија за...

МВР и Обвинителство ја „чешлаат“ работата на Пројкоски во МНТ

Инспектори од одделот за организиран криминал од Министерството за внатрешни работи по налог на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство, минатата недела започнаа истрага за работењето...

Алаѓозовски: Ќе поднесеме тужби за неквалитетна изградба на објектите

Изведувачите, надзорните органи и стручните служби во Министерството за култура и во други министерства ќе понесат одговорност за неквалитетно градење на Македонскиот народен театар (МНТ) и...