Ѓоковиќ по втората победа на Ролан Гарос: Од ден во ден сум сè подобар

Србинот обезбеди пласман во третото коло по триумфот над Португалецот Жоао Соуса со 6:1, 6:4, 6:3, Надал со ист резултат го совлада Робин Хасе. Победи на Мугуруза и В. Вилијамс на женскиот дел од гренслемот, порази на Квитова, Цибулкова и Пуиг