Мото ГП: Вињалес, по Катар, ја освои и Аргентина

Шпанецот е прв возач на Јамаха во последните три децении што успеал да прослави две победи на стартот на сезоната. Втор викендот беше Роси, трет Крачлоу. Трката не ја завршија Марк Маркез, Хорхе Лоренцо и Дани Педроса