Светот загуби уште еден шампион: Почина Ники Хајден

Освојувачот на титулата во Мото ГП првенството во 2006 година ја загуби најважната трка во животот на одделението за интензивна нега во болницата „Маурисио Буфалини“ во Чезена. Беше примен со тешки оштетувања на главата и на градниот кош и беше во индуцирана кома. Поранешниот ас на Дукати се здоби со фаталните повреди додека возеше велосипед во Римини кога во него удри автомобил

Мото ГП: Вињалес, по Катар, ја освои и Аргентина

Шпанецот е прв возач на Јамаха во последните три децении што успеал да прослави две победи на стартот на сезоната. Втор викендот беше Роси, трет Крачлоу. Трката не ја завршија Марк Маркез, Хорхе Лоренцо и Дани Педроса