Белата куќа за налогот за апсење на Путин: Русија да одговора за воените злосторства против човештвото во Украина

Белата куќа излезе со коментар по повод налогот за апсење на Владимир Путин и уште едно руско официјално лице издаден денеска од Меѓународниот кривичен суд. 

Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење за Путин и Белова за воени злосторства и депортација

Министерството за надворешни работи на Украина денеска преку своја објава на Фејсбук соопшти дека Меѓународниот кривичен суд  издал налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин и Марија...

Турските власти по играчот на Оклахома: Налог за апсење на Енес Кантер

Како причина за тоа, според турски „Дејли Сабах“, е јавната поддршка на кошаркарот на тандерси за прогонетиот верски лидер Фетулах Гулен и неговото движење „Хизмет“ на социјалните мрежи како и критиките за начинот на владеење на претседателот Реџеп Таип Ердоган