Гостиварското обвинителство поднесе обвинителен акт против 18-годишник за обљуба на 12-годишна полусестра

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен акт против 18-годишен жител на селото Сенокос, општина Врапчиште, кој се товари дека сторил кривично дело...

Австриското обвинителство побара укинување на имунитетот на Себастијан Курц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција се обрати со барање до парламентот за укинување на пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој вчера положи...

Се соочуваат со затворска казна до 10 години: Истрага против хрватските полицајци кои тепаа мигранти

Хрватското државно обвинителство нареди истрага против полицајци поради сомневање за сторено кривично дело „нечовечко и сурово постапување“ за кое се под закана за казна затвор и...

Со изведување на докази од обвинителството продолжи судењето за случајот „Плацеви на Водно“

Со изведување на материјални докази од обвинителството денеска во Основниот кривичен суд во Скопје продолжи судењето за случајот „Плацеви на Водно“ во кое првообвинет е поранешниот...

Миланов: Процесни скандалозни пропусти во постапката „Плацoви на Водно“ и барање за изземање на Лиле Стефанова

Одбраната на Камчев очекува укинување на притворската мерка бидејќи до судот доставиле гаранција од над 1,9 милион евра. Јордан Камчев е единствениот обвинет во случајот „Плацеви...