Учество на претседателот Пендаровски на 76. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од денеска – 20 септември 2021 година, понеделник, ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод...

(Видео) Почна 76-тото Генерално Собрание на ОН-борбата со климатските промени и пандемијата во фокусот

Македонска делегација предводена од претседателот на државата Стево Пендаровски во сабота заминува во Њујорк на овогодинешната сесија на Генералното Собрание на ОН. Заседанието синоќа го отвори...

ООН: Светот во наредните години ќе се соочи со покачено ниво на затоплување од 1,5 Целзиусови степени

Обединетите нации денеска излегоа со најнов извештај за Климатските промени со кој предупредија, дека во наредните две декади температурата ќе прогесира за над еден Целзиусов степен...