Австрија: Парламентот денеска ќе гласа за задолжителна вакцинација против ковид-19

Австрискиот парламент денеска треба да гласа за воведување задолжителна вакцинација против ковид-19, која треба да стапи на сила на почетокот на февруари. Како што пренесуваат австриските...

Борисов со порака од Пампорово: Нема да гласаме за владата на Петков која ќе биде катастрофа за Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, најголемата парламентарна опозициска партија во Бугарија, Бојко Борисов, изјави дека нема да ја поддржат новата влада на Кирил Петков на гласањето што е...

Расправата за буџет во турскиот Парламент се претвори во тепачка меѓу пратениците

За време на синоќешната расправа за буџетот на Министерството за внатрешни работи на Турција, дојде до тепачка меѓу пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП)...