Пендаровски со осуда за опожарувањето на КЦ „Иван Михаилов“ во Битола

По Министерството за надворешни работи, и претседателот Стево Пендаровски излезе со осуда на опожарувањето на влезната врата на просториите на културно-информативниот центар „Иван Михаилов“ во Битола....

Пендаровски се сретна со сопственикот на Манчестер Јунајтед: Зборувавме за Роналдо

Претседателот Стево Пендаровски на Светскиот економски форум во Давос се сретна со сопственикот на Манчестер Јунајтед, Аврам Глејзер. Како што Пендаровски напиша на социјалните мрежи, тие...

Пендаровски: Бројката од десет илјади наводно убиени Бугари е лага и конструкција за политички цели

Претседателот Стево Пендаровски ги нарече лага и гола конструкција последните тврдења на бугарскиот претседател Румен Радев дека во Македонија биле убиени 10.000 Бугари по Втората светска...

Пендаровски: Изненаден сум од соопштението од бугарското МНР кое е констатација без аргумент за средбата со Македонците од Бугарија

Претседателот Пендаровски по денешната седница на Советот за безбедност , одговарајќи на новинарско прашање за реакцијата од бугарското министерство за надворешни работи за средбата со претставниците...

Српска делегација по повод националниот празник Ден на Свети Сава се сретна со Пендаровски

Министерот за надворешни работи на Република Србија Никола Селаковиќ,  претседателката на Република Српска Жељка Цвијановиќ, амбасадорите на Србија и на Босна и Херцеговина во земјава, Невена...

Претседателот Пендаровски на тркалезна маса „Пристапувањето на Западниот Балкан кон ЕУ“: Потребен е зголемен ангажман на ЕУ во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на амбасадорската тркалезна маса „Пристапувањето на Западниот Балкан кон ЕУ: долга, (не)завршена приказна – Одржливост на македонскиот надворешно-политички курс,“ што...

(ВИДЕО) Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Меѓународниот форум за заштита на бегалците

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на Меѓународниот форум за заштита на бегалците, организиран од Центарот за право на бегалци и миграција при Правниот факултет „Јустинијан...

Пендаровски: Со смирение и молитва, солидарни и грижливи, да се издигнеме над сите неволји и проблеми

Претседателот на државата Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до сите граѓани кои го прославуваат празникот според јулијанскиот календар и...

Македонците во Бугарија му порачуваат на Пендаровски: Не отстапувајте и не ги продавајте македонските национални интереси!

Македонци од Бугарија, претставници од организациите и здруженијата на македонското малцинство се очекува кон средината на јануари, веднаш по најавената посета на бугарскиот премиер Кирил Петков...

Пендаровски: Големиот празник да ни даде дополнителна енергија да се соочиме со сите неволји и искушенија

Празникот на Христовото Раѓање, Божик, нѐ потсетува дека мирот и радоста, љубовта и заедништвото, разбирањето и дарувањето се наши најголеми вредности. Да продолжиме безрезервно да даруваме...