ЕУ: Репресијата на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

Европската Унија денеска оцени дека репресијата на белоруските власти достигнала невидено ниво, дека сега ги погодува и децата и повторно побара итно ослободување на сите политички...

Франција бара Белорусија да ги ослободи сите неправедно притворени политички затвореници

Портпаролот на француското Министерство за надворешни работи Франсоа Делмас денеска упати апел до белоруските власти за ослободување на сите неправедно притворени политички затвореници.

Наредба на лидерот на талибанците: Ослободување на политичките затвореници во Авганистан

Лидерот на радикалното талибанско движење Хајбатула Ахунџада нареди ослободување на политичките затвореници од затворите во Авганистан. Информацијата ја пренесе портпаролот на Талибанците, Кари Јусуф Ахмади. Врховниот...