Обезбедени се 72 000 брзи антиген тестови за ковид во Македонија како поддршка од Унгарија

Обезбедени се 72 000 брзи антиген тестови за ковид, како поддршка од Република Унгарија, објави преку соопштение Министерство за здравство. Министерот за здравство, Беким Сали беше...

По притисокот на Зеленски, Германија испраќа над милијарда евра воена пoмош во Украина

Германската Влада соопшти дека планира да издвои повеќе од милијарда евра воена помош за Украина. Германскиот министер за финансии, Кристијан Линднер, потврди дека владата одлучила да...

Градот Скопје ја зголеми помошта на 3,5 милиони денари за семејствата на настраданите во автобуската несреќа во Бугарија

На барање на градоначалничката Арсовска, на денешната втора седница на Советот на Град Скопје, сумата во предлог-одлуката за доделување на паричната помош за семејствата на загинатите...

Германски експерти од Федералната криминалистика пристигнуваат во земјава за да ја помогнат истрагата околу несреќата во Тетово

Утрово е потврдена поддршката од НАТО сојузникот Германија, со што се одобрува во земјава да пристигнат стручни лица со највисок степен на експертиза во истраги при...

Шекеринска: Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно регионалното заедништво

Епидемијата, поплавите и пожарите не потсетија колку е важно да се продлабочи регионалното заедништво, истакна министерката за одбрана Радмила Шекеринска на денешната церемонија на предавање на...

Темни облаци над медиумите во Авганистан: Стотици новинари бараат помош, повеќето се жени

„Паника и страв“ владее меѓу авганистанските новинари, особено новинарките, соопшти Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ), истакнувајќи дека добиле „стотици барања за помош“ од медиумските работници на...

Хелсиншки Комитет ги повикува институциите да им помогнат на граѓаните од пожарот

Веќе цела недела беснеат шумски пожари на повеќе места низ државата, а по интензитет и опасност за загрозување на населените места особено се истакнуваат шумските пожари...