Фон дер Лајен твитна на македонски за договорот со Фронтекс и се „нафрлија“ Бугари и Грци

Претседателката на Европската комисија  Урсула фон дер Лајен твитна на македонски јазик за потпишувањето на Договорот за статус со Европската агенција за гранична и крајбрежна стража –...

Бугарската шефица на дипломатијата Генчовска денес и утре во Скопје

Делегација од Министерството за надворешни работи на Бугарија предводена од министерката Теодора Генчовска денеска и утре ќе престојува во работна посета на Северна Македонија. Како што...

Посетата на Борел на Скопје нова доза политичка инфузија против растечкиот евроскептицизам

Задоволство ми е што го почнувам моето патување низ Западен Балкан во фасцинантното Скопје, твитна вечерва високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жозеп...