Пораст на цените од денес: Поскапуваат горивата, лебот, брашното,маслото, млекото, оризот и јајцата

Од денеска престануваат да важат дел од антикризните мерки што Владата ги воведе во март со цел ублажување на последиците од енергетската криза и заштита на...

Ќе нè изгорат ли сметките за струја во јануари: МЕПСО денеска побара поскапување за 60 отсто, ЕВН дистрибуција за 100 отсто, власта смирува

 Нема да има зголемување на цената на струјата над 10%. Со ова изјава денеска министерот Крешник Бектеши донекаде ги смири бурните реакции кај граѓаните, откако неофицијално...

Поскапуваат горивата: „Еуросупер 95“ за три денари, „еуросупер 98“ и еуродизел за 2,5

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 8,50 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на бензинот „еуросупер 95“ се зголемува...

Повисока цена за 33 отсто: Визите за краток престој во ЕУ ќе чинат 80 евра

Наместо 60 евра, колку што се плаќаше досега, тие ќе чинат 80 евра, но процедурите ќе бидат малку поедноставни. Во иднина, патниците ќе можат да поднесуваат барање за виза за краток престој (до 90 дена) и тоа шест месеци пред планираниот пат, наместо три месеци како што беше до сега, соопшти Европската Комисија