Празници без нови мерки: Филипче смета дека процентот на вакцинирани е висок, но жали што интересот е спласнат

Во земјава досега се регистрирани вкупно 222.333 ковид-дијагностицирани лица. Новата варијанта омикрон забрзано се шири како во светот, така и во соседството, иако кај нас сè...

Мицотакис: И вакцинираните и невакцинираните на забави во Грција со бесплатни селф тестови за време на празниците

Препораката за воведување на задолжителен рапид тест за влез во затворени простори за забава во Грција кои работат само со вакцинирани, ја отфрлил грчкиот премиер Кирјакос...

И покрај падот на бројот на нови случаи и хоспитализации: Словенија не планира да ги олабави мерките за празниците

Бројот на новозаразени лица во Словенија продолжува да опаѓа, а бројот на хоспитализирани, исто така, се намалува, но Владата не најавува олабавување на мерките за божиќните...