СДСМ „за“, ВМРО-ДПМНЕ „против“: Преговарачката рамка се уште на лизгав политички терен

Иако водечките европски лидери Макрон и Шолц, и САД, во специјални обраќања ја повикаа македонската јавност да ја прифати преговарачката рамка, таа се уште се наоѓа...

Совет на амбасадори: „Преговарачката рамка“ со Бугарија да биде реализирана од Брисел а не од Софија

Советот на амбасадори по повод францускиот предлог за одблокирање на пристапниот пат на Северна Македонија кон ЕУ, смета дека членството во ЕУ нема алтернативи и е...

Мицкоски: Додека сум јас претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема шанси Уставот да се промени со оваа преговарачка рамка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „24 анализа“ рече дека последниот предлог од Франција не ветува почетокот на преговори, тоа е само фотосесија во Брисел....

Заев: Нашиот јазик е македонски, да престанат да го навредуваат со „северџански“

Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе европското законодавство пред да станеме држава членка на ЕУ. Ова е уште една потврда и признание за македонскиот јазик. Ова нека биде и апел да запрат со лагите оние кои со месеци лажеа и велеа дека „сме го изгубиле јазикот“. И да престанат да ни го навредуваат и омаловажуваат нарекувајќи го „северџански“. Ние зборуваме македонски јазик, кој полека станува дел од големото европско семејство, заедно со останатите европски јазици, рече лидерот на СДСМ на денешната прес-конференција пред македонското Собрание

Што содржи нацрт преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија?

Доколку Советот даде зелено светло за Северна Македонија на 10 ноември, може да се очекува првата меѓувладина конференција, со која се означува формалното отворање на преговорите со ЕУ, да се одржи во текот на декември оваа година

Поставени се шините за македонските преговори со Европската Унија

Според неофицијални најави, во следните две седмици документот ќе се разгледува од земјите членки на Европската Унија кои треба да ја одобрат финалната верзија според која ќе се водат македонските преговори за членство во Унијата. Предлогот кој е изготвен од тимот на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, се темели на новата, ревидирана, методологија за пристапување

Вархеји: Наскоро преговарачката рамка за Северна Македонија

Набрзо потоа ќе почнеме да работиме на тоа во Советот на ЕУ, со цел земјите-членки да ја одобрат и да продолжиме со процесот на пристапување на двете земји во Унијата, изјави денеска еврокомесарот за проширување на панел дискусијата „Пристапување на Западен Балкан во ЕУ“ во рамки на Економскиот форум „Делфи“ што се одржува видеоконференциски од Атина

Османи: Добиваме преговарачка рамка, потребен е државен консензус за ЕУ

Изградба на општествено политички консензус за приоритет на европските интеграции како наднационален, надпартиски, стратешки интерес на државата и сите граѓани“, истакна вицепремиерот во Владата на денешната прес-конференција