Оценувањето на уставноста на Преспанскиот договор и Законот за јазиците ќе чека да се комплетира Уставниот суд

Уставниот суд функционира на граница од кворум и многу луѓе се засегнати од предметите кои заостануваат, како што се законите за социјална заштита, за јавно обвинителство,...

Мицотакис: Договорот од Преспа има грешки, но Атина се стреми кон добри односи со Скопје

„Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема...

Катругалос: Грчката Влада одбива да го искористи Договорот од Преспа и да ги промовира стратешките односи со Северна Македонија

Низа прашања меѓу кои и кога Грција ќе ги ратификува трите меморандуми со Северна Македонија, кога ќе ги промени таблите, дали постои план за промена на...

Грчкиот министер за надворешни работи Дендијас денеска во официјална посета на земјава

Во делот на билатералната соработка, фокусот се очекува да биде ставен на интензивната динамика во средбите на највисоко ниво, унапредувањето на билатералната соработка и договорната состојба,...

Заев: Црвените линии се ограничувачки, ве ставаат во кутија – суштината е во пријателството

Прашањето за соседските односи меѓу Северна Македонија и Грција беше отворено три децении. Поминавме три децении несигурност за нашата иднина. Три децении сериозна грижа за несакани...

СИРИЗА: Ако не беше Договорот од Преспа немаше да постои одбранбена соработка меѓу Северна Македонија и Грција

Ја потсетуваме Владата дека причината што веќе постои договор за одбранбена соработка меѓу Грција и Северна Македонија, како и преземање на нејзината воздушна одбрана од грчки...

Заев: Нема дилеми кога се употребува „на Северна Македонија“, а кога македонско

Кога се претставува државата, а фудбалската репрзентација ја претставува државата, тогаш се употребува „на Северна Македонија“, додека македонско, македонска, Македонец, сите делови на придавката, нашиот идентитет,...