Радев и Петков му потврдиле на Макрон дека го прифаќаат францускиот предлог

Францускиот претседател Емануел Макрон добил потврда од претседателот на Бугарија, Румен Радев и од премиерот во оставка, Кирил Петков дека го прифаќаат предлогот кој попладнево пристигна...

Францускиот предлог можел да биде и подобар, ама дипломатите изгубиле многу време со Петков

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во својот говор во воздухопловната база Граф Игнатиево кај Пловдив, каде што гостува на прославите по повод 110-годишнината од првиот борбен...

Радев: Кабинетот на Петков треба да ги побие сите сомневања дека ќе отстапи од ветото за Македонија

Кабинетот на Бугарија мора да ги отфрли сите сомнежи дека може да отстапи од ветото за Македонија, рече Румен Радев, потсетувајќи дека следната недела премиерот Кирил...

Радев бара да остане ветото за Македонија до новото парламентарно мнозинство

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, побара да остане ветото за Македонија, се додека не се формира новото парламентарно мнозинство. Според бугарскиот претседател, исклучително важно за земјата...

Радев на средба со Вархеји: Отворени за дијалог ама да се почитуваат правата на Бугарите во Македонија

Процесот на европска интеграција на Република Македонија мора да биде одржлив и да се надоврзува на нејзините достигнувања во исполнувањето на критериумите за членство во Европската...

Румен Радев нема да оди во Франција: Нема услови за тоа, но внимателно ги следам позициите во партиите

Нема услови за моја посета, изјави денеска претседателот Румен Радев запрашан за неговата претстојна посета на Франција, поврзана со темата Република Северна Македонија, јави репортерот на...

Софија на аудиенција кај Макрон, претстои ли решавачка рунда за ветото?

Неочекувано, вчера од Софија беа лиферувани три информации во однос на ветото кон Македонија, кои во Скопје останаа без позначајна реакција. Првата информација е безмалку сензационална...

БГНЕС: Радев и Петков ќе одат кај Макрон за да го одобрат неговиот предлог за кревање на ветото за Македонија

Наскоро ќе биде организирана посета на Франција на претседателот Румен Радев и премиерот Кирил Петков. Во нивната делегација ќе биде и претставник на бугарското МНР. Во...

Очекувам одбрана на бугарскиот интерес, рече Радев пред состанокот на Коалицискиот совет во Софија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, очекува на вечерашниот коалиционен владин совет посветен на односите со Македонија, да се следат одлуките на Советодавниот совет за национална безбеднос кои...

Од Рим ништо ново: Ковачевски вели дека нема договорен документ, Петков вели ќе го праша Радев

На средбата меѓу македонскиот премиер Димитар Ковачевски и бугарскиот премиер Кирил Петков во предвечерието на одбележувањето на 24-ти мај и браќата Св. Кирил и Методиј имаше...