Русија како „пациент“: Младинците ќе играат за 5 место на СП во Алжир

По триумфот во групната фаза со 29:22, „црвено-жолтите“ беа подобри од „зборнаја“ со 36:27 во мечот од разигрувањето за пласман од петтото до осмото место на шампионатот. Ривал во последниот настап ќе биде победникот од дуелот меѓу Тунис и Унгарија