Избори 2020: Кампањата на средина, реториката се вжештува

СДСМ и коалицијата „Можеме“ денеска е во Крива Паланка и во Дебар, а ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија“ ќе бидат во посета на Петровец, на Илинден, во Центар и во Кисела Вода. ДУИ и нивниот кандидат за премиер Насер Зибери ќе ја претстават програмата пред граѓаните во Тетово. Предизборниот караван на политичката платформа „Македонски концепт“ ќе биде во посета на Македонски Брод, на Крушево, на Демир Хисар и на Ресен, додека „Левица“ ќе биде во Гевгелија, а „Единствена Македонија и коалицијата „Никогаш северна, само Македонија“ во Прилеп

Захариева: Антибугарската реторика во Северна Македонија е заради изборите

Антибугарската реторика во Северна Македонија е заради претстојните избори и националистичките ставови на некои политичари, смета шефицата на дипломатијата на Бугарија, Екатерина Захариева. „Дел од причината...