Светските предизвици во 2021 година: Миграциска криза, враќање на талибанците, мутации на ковид-19, вакцини, климатски промени

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено...

Спортот во 2017 година: Ракометари, фудбалери и Антиќ како амбасадори

Вардарци ја освоија ракометната Лига на шампиони, вардарки освоија сребро на Фајналфор турнирот. Македонската млада фудбалска репрезентација настапи на ЕП во Полска, фудбалерите на Вардар беа дел од групите во Лига Европа. Антиќ, пак, со Фенербахче триумфира во Евролигата