Рекордни бројки на заразени со ковид-19 во Романија, Хрватска и Словенија, во изолација сѐ повеќе и медицинскиот персонал

Романија постави апсолутен рекорд на нови случаи на Ковид-19 во изминатите 24 часа, објавија локалните медиуми. Група за стратешки комуникации соопшти дека бројот на нови случаи...

За Романија е неприфатливо барањето на Москва за повлекување на војниците на НАТО

Официјален Букурешт денеска го оцени како „неприфатливо“ барањето на Русија за повлекување на странските трупи на НАТО присутни на романска територија во рамките на договорот што...

(Видео) Масовен протест во Букурешт: „Не“ за ковид сертификати и мерки, демонстранти влегоа и во парламентот

Снимки на социјалните мрежи укажуваат на масовен протест низ улиците на романскиот главен град Букурешт против воведените епидемиолошки мерки и ковид сертификатите. На видео материјал што...

Романија: Четири лица загинаа при експлозија во фабрика за оружје што ја предизвика противпешадиска мина

Четворица луѓе загинаа и уште толку се повредени при експлозија во фабрика за оружје што се случи денеска во Романија, јавија тамошните медиуми. Несреќата, што се...

Македонските фудбалери вечерва ја пречекуваат Романија во мундијалските квалификации

Натпреварот е со почеток од 20:45 часот на Националната арена „Тодор Проески“, а за главен судија е назначен еден од најдобрите европски судии Антонио Лахос од Шпанија. Македонската...

Романија од 5 септември ја става Северна Македонија на „црвената ковид листа“

Освен Северна Македонија, на „црвената листа“ се и Србија, Црна Гора, како и Естонија, Албанија, Тунис, Маурициус, Јамајка, Либан, Палестина, Белизе, Антигва и Барбуда, Суринам и...