Шефот на ОН за бегалци: Русија ги крши основните принципи за заштита на децата во Украина

Според Канцеларијата на Народниот правобранител на Украина, се верува дека околу 14.578 деца биле депортирани од Украина во Русија од почетокот на целосната инвазија. Русија ги...

Лажни објави на руската пропаганда за американски војници кои се противат на војната со Русија

Секоја одлука донесена од страна на украинските партнери да им обезбеди оружје на украинските вооружени сили е проследена со низа руски лажни вести. Руски и белоруски медиуми,...

Се зголемува помошта од западните сојузници за Украина, и Шпанија ќе испрати тенкови Леопард напролет

Украина ќе добие тенкови „Леопард“ од Шпанија уште оваа пролет, најави шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес, јавува дописникот на Укринформ, повикувајќи се на RTVE.

Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост – ние го почитуваме споменот на жртвите од Холокаустот

Украинската амбасадоркаво Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир се обрати на одбележувањето на 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот во Институтот за Духовно и...

„Рускиот Рамбо“, некогашниот миленик на Путин би се борел за Украина и „ништо друго освен омраза“ не чувствува за својата татковина

Рускиот актер Артур Смолјанинов беше ѕвезда на еден од омилените филмови на претседателот Владимир Путин , оној за советската единица која се бори против авганистанските бунтовници....

Бројот на загинати цивили во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во градот Днипро се искачи на 21, 73 се повредени

Бројот на загинати во ракетниот напад на Русија врз станбен блок во градот Днипро, што се случи на 14 јануари 2023 година, се зголеми на 21,...

Лариса Дир: Ниту една земја во светот нема право да го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на државите

322 ден од инвазијата на Русија. Терористичката држава Руска федерација и земја членка на ОБСЕ во текот на оваа ноќ истрела повеќе од 40 ракети на...

Руската армија на вандали и ограбувачи го опустошува украинското културно наследство

Меѓу воените злосторства извршени од руските окупатори во Украина, посебна улога играат злосторствата против културното наследство. Уништување на локации на наследство, артилериски напади врз образовни и...

Во руското гранатирање на регионот Херсон загинат цивил и повредено дете, 23 воздушни напади врз цивилната инфраструктура во регионот Донецк

Во регионот Херсон, 38-годишен маж загина, а седумгодишно дете е меѓу повредените во руското гранатирање на 14 декември, пренесува Укринформ.