Макрон и Путин разговарале околу кризата во Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговараше, речиси два часа, со рускиот колега Владимир Путин околу кризата во Украина. Според француското претседателство, денешниот разговор меѓу Путин...

НАТО стравува дека Русија планира напад на Украина, Зеленски тврди оти се подготвени за дијалог

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг синоќа во Минхен изјави дека сè укажува дека „Русија планира целосен напад“ на Украина, пренесе Бета. „Сите се согласуваме дека...

Јовановска за НоваТВ по враќањето од Украина: Сознанието дека на 700 метри има војници кои може да припукаат, беше застрашувачко

Во источниот дел, во регионите Доњецк и Луганск се гледаа трагите од воените дејствија, се гледаа и економските штети, се гледаше дека доста од жителите се...

Општа мобилизација во Луганск и Доњецк

Лидерот на самопрогласената „Луганска Народна Република“ Леонид Пашечник денеска потпиша указ за општа мобилизација, јавуваат руските медиуми. „Донесов одлука да објавам општа мобилизација на територијата на...