Нови правосудни игри околу Мијалков, не го спроведоа на судење, делото пред застарување

Поранешната сива еминенција на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков, претпладнево повторно стана прва вест во медиумите. Иако на издржување казна затвор, што подразбира дека без проблем може да...

Заев за „Фокус“: Не сум се договарал со Мијалков, си го ризикував живот да го обелоденам прислушувањето!

Животот на моите деца, семејството и пријателите беше под прашање, но и покрај тоа, во име на заштита на човековите права, во име на вистината, демократијата...

Карамболот со Мијалков без разрешница, Судскиот совет најрано утре може да го посети Апелацискиот суд

Работната група на Судскиот совет најрано утре може да го посети Апелацискиот суд, велат за НоваТВ извори од Судскиот совет. Денеска, како што ни рекоа, Судскиот...

Апелацискиот суд ја укина пресудата за „Таргет-Тврдина“, Мијалков се враќа на ново судење, но делото може и да застари

Апелацискиот суд во Скопје ја укина пресудата за предметот „Таргет-Тврдина“ од февруари во 2021 година, а жалбата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал...

Објавени адресите на сите апартмани, станови, деловни објекти на Сашо Мијалков кои државата ќе ги конфискува

Јавното обвинителство ја известува јавноста дека покрај веќе претходно постигнатите две спогодби за признание на вина со осомничени во случајот познат во јавноста како „Империја“ и...

Три години затвор и конфискација на 36 милиони евра – епилог за Сашо Мијалков во „Империја”

Сашо Мијалков, осомничен во предметот „Империја“ за перење пари е осуден на три години ефективен затвор откако денеска призна вина во спогодба со обвинителката за организиран...