Вимблдон ќе добие нов шампион: Квери го запре Мареј, Ѓоковиќ предаде

Британецот е елиминиран во четврт-финалето на гренслемот во Лондон, а за најголемото изненадување на машкиот дел од турнирот се погрижи Сем Квери кој славеше во пет сета со 3:6, 6:4, 6:7, 6:1, 6:1. Српскиот тенисер беше принуден да го предаде мечот со Томаш Бердиг поради болки во пределот на десниот лакт. Во полуфиналето уште Федерер и Чилиќ