Велешанката која го усмрти својот партнер во семејно насилство ќе одговара за убиство на миг

Велешкото Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 23-годишна велешанка за кривично дело убиство на миг. Според обвинителството, обвинетата на 29 септември минатата година, во семејната куќа...

Психата и ковид-19: Едно убиство, четири самоубиства и 79 дела при семејно насилство

Ова се само дел од сгатискичките показатели што произлегуваат од билтенот на МВР за периодот 12 март - 12 април, односно од почетокот на рестриктивните мерки во државата поради пандемијата на коронавирус

Емил Јакимовски приведен во полициска станица по пријава за семејно насилство

Полициски извори потврдуваат дека попладнево е приведен Емил Јакимовски, до неодамна вработен во Централнито регистар, по претходна пријава за семејно насилство. Тој пред неколку дена, исто...

Жртвите коленичат пред системот за заштита од семејно насилство

Каква небулоза кријат двата судски процеси на Наташа Величковска од Крива Паланка, жената која беше малтретирана од поранешниот партнер поради што со месеци не излегуваше од дома?

(Видео)Жртви на семејно насилство: Ме тепаше со кабли и мачеше до смрт

По повод Меѓународниот ден за борба против семејно насилство врз жената, ви прикажуваме филмувана исповед од архивите на НОВАТВ од жена-жртва на домашно насилство, тепана од мажот и забравена од државата