Реакција на МНР за коментарите на Лавров: Успехот за автокефалноста да не го присвојуваат тие што ја спречуваа

Министерството за надворешни работи доцна попладнево излезе со реакција на интервјуто на рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров. Во реакцијата се вели: Во врска со интервјуто...

Лавров: Има разлика меѓу тоа што чувствуваат Македонците за Русија и што прават нивните политичари

Западот се обидува да ги претвори Црна Гора и Северна Македонија во „алатка“ во анти-руската игра, изјавил рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју...

МНР: Го одбивме барањето за лет до Белград, веќе е донесена одлука за затворање на воздушниот простор за руски авио-превозници

Министерството за надворешни работи го одби барањето на руската амбасада за специјално одобрение за користење на воздушниот простор за лет до Белград, поради тоа што Владата...

Ниту еден здрав човек не може да види знаци на болест кај Путин, порача Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги отфрли гласините за здравјето на претседателот Владимир Путин. „Знаете, претседателот Путин се појавува во јавноста секој ден. Можете...