Во Ферари, конечно, им светна во Белгија: Леклер за прва победа во сезоната

Момчето од Монако стана прв возач од Кнежевството што успеал да триумфира во трка за ГН на Белгија, ја забележа првата победа во кариерата и прва, воопшто, за тимот од Маранело во 2019 година. Второто место го освои Луис Хамилтон, трет беше Валтери Ботас. Сезоната продолжува веќе наредниот викенд со ГН на Италија на патеката во Монца