Катругалос: Грчката Влада одбива да го искористи Договорот од Преспа и да ги промовира стратешките односи со Северна Македонија

Низа прашања меѓу кои и кога Грција ќе ги ратификува трите меморандуми со Северна Македонија, кога ќе ги промени таблите, дали постои план за промена на...

СИРИЗА: Ако не беше Договорот од Преспа немаше да постои одбранбена соработка меѓу Северна Македонија и Грција

Ја потсетуваме Владата дека причината што веќе постои договор за одбранбена соработка меѓу Грција и Северна Македонија, како и преземање на нејзината воздушна одбрана од грчки...

СИРИЗА до Нова демократија: Доста играте со европската иднина на С. Македонија

Најголемата грчка опозициска партија Сириза ја повика Владата на премиерот Кирјакос Мицотакис во најкус можен рок да ги ратификува трите меморандуми што се потпишани со Северна...

Коѕијас: Каменос посакуваше распад, па дури и инвазија на Северна Македонија

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција во интервју за викенд издание на весникот „Та Неа“ меѓудругото истакна дека и Нова Демократија и СИРИЗА се задоволни од Договорот од Преспа

Анкета на еден месец до изборите во Грција: Нова демократија пред Сириза

Вкупно 31,2 отсто од испитаниците рекле дека ќе гласаат за конзервативците додека 23,5 отсто ја претпочитаат опцијата на актуелниот премиер Алексис Ципрфас, а 6,1 отсто својот глас би го дале на Движењето за промени. По нив следуваат Комунистичката партија со поддршка од 3,8 отсто и неонацистичката „Златна зора“ со 3,6 отсто

Инциденти во Солун: Петмина приведении 14 повредени полицајци

Околу три часа траеја инцидентите во Солун поради политичката дискусија „Македонското прашање: Придобивките од договорот и перспективите на Балканот“ организирана од СИРИЗА, јавија локалните медиуми. Пет...

СИРИЗА организира дебата за Договорот,навивачи на ПАОК ќе протестираат

 „Македонското прашање: Придобивките од договорот и перспективите на Балканот“ е насловот на политичкиот настан-дискусија што вечерва го организира огранокот на СИРИЗА во Солун. Паралелно, како реакција...