Денеска во Соборниот храм во Скопје заедничка литургија – Поглаварот Порфириј во Скопје со осум владици на СПЦ

По заедничката литургија во Србија, поглаварот на СПЦ Порфириј вчера попладнето пристигна во Скопје со делегација од осум владици. Денеска со поглаварот на МПЦ г.г. Стефан ќе...

ВИДЕО: Матуранти со зурли и тапани го блокираа сообраќајот во центарот на Скопје

Матуранти со зурли и тапани вечерва го блокираа сообраќајот на булеварот кон трговскиот центар „Рамстор“, објави порталот „4NEWS.mk“. Полицијата доцна пристигнала да го регулира сообраќајот и...

По двегодишна пауза денеска повторно се одржува матурска парада на плоштад

По двегодишна пауза поради пандемијата, Матурската парада денеска повторно се одржува. Присутните матуранти ги поздрави градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска, заменик амбасадорот на ЕУ Џулијан...

Неурбанизирана парцела во Долно Лисиче за две недели прерасна во модерно спортско игралиште, реагираат граѓаните на социјалните мрежи

Долно Лисиче за само две недели добило ново спортско игралиште, а според коментарите на социјалните мрежи, граѓаните велат дека се работи за неурбанизирана парцела која за...

Колумнистот на Њујорк Тајмс и нобеловец Пол Кругман доаѓа во Скопје

 Американскиот професор, водечки колумнист во Њујорк Тајмс и нобеловец Пол Кругман, доаѓа во Скопје. Кругман ќе има 30-минутно обраќање на отворањето на годинешната конференција на Економскиот...

Посебен сообраќаен режим во Скопје поради оперативно-тактичка вежба

Поради одржување на оперативно-тактичка вежба денеска во Скопје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. Оперативно-тактичката вежба ќе се...