фото: Ангел Ангеловски

Маричиќ: На скрининзите заедно со ЕУ ги утврдуваме слабостите на системот кој ќе се поправат низ преговорите

„Нашата цел не е на тие скрининзи да ја разубавуваме реалноста, ниту да презентираме со розови очила. Целта е да ги истакнеме достигнувањата, напорите и успесите...

Маричиќ: Решени сме да ги забрзаме реформите и целосно да се усогласиме со ЕУ во областа на даноците

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за Поглавјето 16, „Оданочување“, рече дека Владата и институциите работат на забрзување...

Република Северна Македонија попладнево во Брисел го започнува процесот на објаснувачки скрининг

Согласно денешната агенда на владината делегација попладнето во Брисел започнува состанокот за отпочнување со скрининг процесот. На овој состанокот за скрининг воведно обраќање и образложување на...

Скринингот кај учениците нема да продолжи велат здравствените власти

Скринингот во училиштата нема да продолжи. Нема потреба да продолжи скринингот кај учениците, рече министерот за здравство Беким Сали, посочувајќи дека согласно добиените резултати од скринингот...

Скринингот ќе покаже дали се потребни нови мерки, велат од Министерството за здравство

Министерот за здравство Беким Сали и заменик министерот Владимир Рендевски ги посетија здравствените тимови на пунктот за серолошки скрининг во Битола. „Се намалува пикот на четвртиот...

(ФОТО) Голем интерес за скрининг тестирањето за Ковид-19 – граѓани чекаат во ред на ул. Македонија

Голем интерес за серолошкото, скрининг тестирање за Ковид-19 кое почна денеска во Скопје. На фотографиите кои ги објави Медиумската информативна агенција може да се забележи како...