Шолц во Софија се сретна и со Радев

Како што соопшти прес-службата на бугарскиот претседател Румен Радев, тој на  германскиот канцелар му рекол дека Северна Македонија требало да ги почитува и Копенхашките критериуми меѓу...

Сепак ќе се лета од Скопје за Софија и обратно, авиолинијата ќе опстои, тврдат надлежните

По повеќе од месец од стартот на комерцијалните летови на релацијата Софија-Скопје вчера се отвори прашањето за нејзиното натамошно опстојување откако дел од медиумите објавија дека...

Милевски со Караџов во Софија: Интензивна соработка меѓу градоначалниците и општините на двете земји

Граничниот премин Клепало е многу важен, така што од бугарска страна ветија дека ќе се интензивираат активностите за почеток на изработка на проектите и на реализацијата...

Власта уверува дека не се разговара за идентитетските прашања, опозицијата бара увид во нон-пејперот со одговорите до Софија

Власта уверува дека со Бугарија не се преговара за идентитетот и јазикот, посочувајќи дека во разговорите се разменуваат само работни документи и дека кога ќе биде...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да ja развиваме довербата и да продолжите да нè поддржувате за членство во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија, имаше уште неколку активности во Софија, меѓу кои...

Се надевам во јуни и јули да бидеме на чекор до решавање на отворените прашања со Бугарија, очекува Ковачевски

Ние веќе во Уставот имаме заедници, доколку граѓани коишто имаат свое друго определување, а тоа веќе го побараа, Црногорците, Хрватите и граѓаните кои што се определуваат...