Спасовски – Нешиќ: Зајакнување на соработката во делот на размена на информации за компјутерски криминал, илегална миграција и перење пари и корупција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска оствари работна средба со делегација на Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина, предводена од министерот Ненад Нешиќ на...

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна...

Зошто европските вредности успеваат на западниот Отворен Балкан, а не на источна Стара Планина?

ЗОРАН БОЈАРОВСКИ Сметам дека дури ни иницијаторите и лидерите на Отворен Балкан Вучиќ, Рама и Заев не беа свесни какви придобивки ќе донесе оваа иницијатива за...

Костадиновска-Стојчевска – Доундолуакис: Нови можности за зајакнување на соработката во културата со Грција

Има исклучителен простор за зајакнување на соработката во областа на културата меѓу Северна Македонија и Грција. Во време на неизвесност, важно е да се негуваат и зајакнуваат...

Османи: Во Египет гледаме партнер во унапредувањето и спроведувањето на Медитеранската агенда на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во својство на иден претседавач со најголемата Организација за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ и во својство на...

Бизнисот го поддржува „Отворен Балкан“ и од иницијативата очекува намалување на бирократските процедури на границите

Извозно ориентираните претпријатија во Македонија во големо мнозинство, 96,4% ја поздравуваат иницијативата „Отворен Балкан“ и во неа препознаваат потенцијал кој ќе овозможи раст на нивните компании....

Ковачевски: Новата енергија во односите со Бугарија стави на маса голем број на проекти и можности за соработка

„Новата енергија и динамика во односите со Бугарија, низ работата на првите средби на работните групи, стави на маса многу проекти и можности за соработка“, рече...

Прв состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу С. Македонија и Обединетото Кралство

Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, денеска во Скопје ќе го одржи првиот инаугуративен состанок со кој од македонска страна...

Талибанците со повик до меѓународната заедница: Ајде да соработуваме

Талибанските власти во Авганистан ја повикаа меѓународната заедница за соработка и добри односи. Тие избегнаа цврсто да се определат за овозможување образование на девојчињата и покрај барањата...