Вкрстено испрашување на Амбер: Повеќето од нападите се случија додека Џони Деп беше под дејство на дрога или алкохол

Адвокатите на Џони Деп во вторникот се сомневаа во вистинитоста на обвинението на Амбер Херд дека Деп сексуално ја нападнал со шише со алкохол. Херд беше...

Рашковски: Апсолутно не се чувствувам виновен, обвинението е како да барате црна мачка во црна просторија

Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата обвинет за злоупотреба на службената положба и за перење пари во судскиот предмет „Софтвери“ денеска на рочиште во Кривичниот...

Мијалков вечерва излегува од притвор

Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК се очекува вечерва да излезе од притвор, откако Апелацискиот суд му ја уважи жалбата, потврди судијката Татјана Дуковска за Нова...

Суд во Мисури ја блокира наредбата на Бајден за задолжително вакцинирање на здравствените работници

Американскиот претседател Џо Бајден нареди задолжителна вакцинација на здравствените работници, што требаше да почне од наредната недела, но е блокирана од сојузен суд во Мисури. Само...

Федералниот суд на САД ја суспендира одлуката за задолжителна вакцинација на здравствени работници во 10 американски држави

Федералниот суд на САД вчера ја суспендира одлуката на американската Влада за наметнување на задолжителна вакцинација против ковид-19 за илјадници здравствени работници во 10 држави, кои...

Пресуда на суд во Њујорк: Десет години затвор за Александар Жуков, рускиот „крал на измамите“

Судија во Њујорк го осуди рускиот државјанин Александар Жуков на десет години затвор за предизвикување на една од најсофистицираните операции за дигитална измама во историјата на...

Американски сојузен суд го одби барањето на Трамп – ќе се објавуваат документите за кои тврдеше дека се тајна

Американски сојузен суд  синоќа му дозволи на Претставничкиот дом на САД пристап до стотици страници доверливи документи од времето на претседателствувањето на Доналд Трамп, вклучувајќи ги...