Ју-Ес опен со три покани:Вајлд карти за Азаренка, Кузнецова и Вавринка

Белорусинката лани го пропушти гренслемот во Њујорк поради борба за старателство врз нејзиното дете, Русинката, пак, беше елиминирана уште во второто коло од Куруми Нара додека Швајцарецот се рехабилитира по операцијата на повреденото колено

Ролан Гарос: Тим го збриша Томиќ, Димитров се загреваше со Робер

Австриецот го порази Бернард Томиќ со убедливи 6:4, 6:0, 6:2, Бугаринот подобар од Стефан Робер со 6:2, 6:3, 6:4 што е негова прва победа во гренслемот во Париз по пауза од четири години. Тесни победи на Кузнесова и В. Вилијамс

ВТА Мастерс, Сингапур: Прва победа на Радванска, крај за Мугуруза

Полјaчката во два сета ја порази шпанската тенисерка со 7:6, 6:3 и против Плишкова ќе игра за полуфинале од „белата“ група од која сигурна е Кузнецова. Кербер е лидер во „црвената“ група, за на второто место се надеваат Халеп и Кис