Џафери: Беспредметно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ в четврток да има седница на пратенички прашања

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска изјави дека барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ в четврток, на 30 декември, да се одржи седница на пратенички прашања е беспредметно. Џафери...

Џафери: Седница во Собранието за гласање на Влада, најверојатно, ќе биде на 15 и 16 јануари

Собранискиот спикер, Талат Џафери, денеска изјави дека претседателот на државата, Стево Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на новиот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски. Џафери...

Џафери со честитка по повод Денот на албанската азбука: Јазикот е моќна алатка што обединува луѓе и идеи

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 22 ноември, Ден на албанската азбука, кој, како што наведува, е исклучително значаен празник за албанската заедница....

Џафери од Дубаи: Системот во Емиратите е беспартиски, имаат парламент со 40 пратеници од кои по 20 се мажи и жени

Односите меѓу Република Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати можат да се оценат како одлични. Имаме потенцијал за соработка од политички, од економски, од социјален, од...